Mis on ki-shiatsu

Shiatsu (eesti k. “sõrmevajutus“ ) kui Jaapani ühe tuntuma teraapia alged on pärit samadest allikatest, kust pärineb ka Hiina traditsiooniline meditsiin. Nagu nimi – ki-shiatsu ehk zen-shiatsu ehk meridaanide shiatsu – ütleb, on tegemist millegi enama kui vaid shiatsu või massaažiga. Zen on budistlik praktika teatud riikides ja see on seotud teatavat tüüpi meditatsiooniga. Zen-shiatsu tähendabki seda, et lisaks tavalisele terapeudi tööle, kus massöör või loodusterapeut manipuleerib kehaga, on ki-shiatsu puhul terapeut ise meditatiivses seisundis. Toetudes nii saavutatud peenele tunnetusele ja oma praktilise kogemusele saab ki-shiatsu loodusterapeut käte abil infot konkreetse kliendi probleemisetest tsoonidest; leiab tasakaalutuse kohad. Samaaegselt sellise nn. skaneerimisega toimub meridiaanide, organite, keha tasakaalustamine, organismi isetervendamise võime taastamine.

Ki-shiatsu aitab leida probleemi põhjustajat.

Ki-Shiatsu teraapia on Jaapani tuntumaid raviteraapiaid olles äärmiselt tõhusaks vahendiks probleemide algpõhjuste määramiseks ja mõjutamiseks.

Teraapiaga stimuleeritakse keha iseeneslikku paranemisvõimet.

Ki-shiatsu, nagu enamik idamaiseid raviviise, keskendub organismi enda elujõudu suurendamisele. Viimane omakorda on kõige olulisemaks võtmeks haiguste võitmisel ja ärahoidmisel.

See meetod sobib väga hästi kõigile.

Ki-shiatsu sobib nii eakatele kui väikelastele. Teraapia on väga meeldiv ja ohutu. Tegemist pole massaažiga. Terapeudi puudutused on kerged ning äärmiselt lõõgastavad keskendudes inimese energeetilisele ja psüühilisele poolele. Vastunäitustused ki-shiatsu rakendamiseks, samuti „üledoseerimise oht“ praktiliselt puuduvad.

Milleks ki-shiatsu teraapia sobib

Põhimõtteliselt on ki-shiatsuga võimalik mõjutada ja leevendada enamikke kaasaja haiguseid. Eriti tõhus on ki-shiatsu teraapia krooniliste peavalude, ainevahetushäirete, vereloome probleemide, stressi, unetuse,  kurnatuse (näiteks neeru),  liigesehaiguste, lihasvalude (näiteks fibromüalgia), külmade käte-jalgade jms. probleemide puhul. Märgatavaid tulemusi on saavutatud diabeedi-, vererõhu-  ja südameprobleemide korral. Eriliselt võib rõhutada ki-shiatsu fenomeni selliste praegusajal laialt levivate probleemide taltsutamisel nagu migreenid, liigesehaigused ja diabeet.
Järjepidev Ki-shiatsu-teraapia mitte ainult ei vähenda haiguste sümptomeid, vaid omab ka tõhusat profülaktilist toimet organismi tugevdamisel. Praktika on näidanud, et shiatsu teraapias käinud haigestuvad harva viirushaigustesse.

Shiatsu koolkonnad

Tänapäeval maailmas kahe tuntuma shiatsu-koolkonna arendajateks olid Tokujiro Namikochi (Namikochi-shiatsu) ja Shizuto Masunaga (Ki-shiatsu ehk Zen-shiatsu). Namikochi selgitas shiatsu`t lääne meditsiini terminite abil, pannes rõhu vaid nn neuro-lihaspunktide survele. Masunaga, soovides muuta ravimeetodeid efektiivsemaks, sidus meridiaanide teooria kaasaegse psühholoogia ja füsioloogiaga, rõhutas kõhudiagnoosi olulisust ning laiendas meridiaanide kasutusulatust ravis. Ta lõi oma koolkonna teoreetilise baasi pikaaegse kliinilise praktika jooksul.

Masunaga Ki-shiatsu põhineb täielikule idamaisele meditsiinilisele süsteemile.

Arsti haridusega Masunanga kirjeldades inimkeha kui võrgustikku meridiaanidest läbi mille voolab eluenergia – Jaapani keeles Ki. Paralleelselt kasutatakse ka väljendeid zen-shiatsu ja meridiaanide shiatsu.

Ki-Shiatsu teraapiaga stimuleeritakse keha iseeneslikku paranemisvõimet, mille tulemusena paraneb organismi enda elujõud. Viimane on omakorda võtmeks haiguste võitmiseks ja ärahoidmiseks. Kui Ki vool läbi meridiaanide on sujuv, on inimene terve. Kui vool saab takistatud, inimene haigestub.

Energia voolu seisundit hinnatakse Hiina duaalse yin-yang`i kontseptsiooni järgi ning jagatakse kahte seisundisse: Kyo ja Jitsu. Ida meditsiini kohaselt on suur osa haigustest tingitud lahendamata probleemidest tulenevast stressist, mille käigus on Ki vool organismi mõnes osas häiritud, takerdunud ja organismi funktsioonid on tuhmunud.

Selle tulemusena energia kuhjub teistes, Jitsu-kohtades, kus on vool liiga kiire ja organismi funktsioonid liigaktiivsed. Kui energia jätkuvalt ei liigu, blokeering süveneb, tekivad nn “energiaaugud”, mis viivadki haigusteni. Ki-Shiatsu eesmärk on blokeerunud energia taas liikuma panna, täites „energiaauke“ ja tagades energia vaba voolu ja organismi loomulikku tasakaalu.

Ki-shiatsu töötab läbi autonoomse närvisüsteemi puudutades alateadvust.

Ki-shiatsu on seetõttu äärmiselt lõõgastava efektiga ideaalne stressimaandaja. Ta parandab vere- ja lümfiringet, korrastab siseorganite toimist, tasakaalustab lihaseid, parandab kudesid ja immuunsüsteemi. Ta võib aidata inimesi, keda vaevavad peavalud, menstruaaltsükli häired, unetus, külmad käed-jalad, seedeprobleemid, jõuetus-väsimus jpt. kroonilised probleemid. Suurem stressitaluvus ja paremini töötav organism tagavad lõppkokkuvõttes inimesele suurema enesekindluse ja täisväärtuslikuma elu. Shiatsu`t soovitatakse üha enamate haiguste raviks.

Kuidas toimub ki-shiatsu teraapia seanss

Ki-shiatsu terapeut tunnetab organismi olukorda ja energia liikumist käte abil. Teraapia käigus määratakse põhielundite energiatase e. töövõime – kogu organismi hetkeseis – , tugevdatakse nõrku ning rahustatakse liigaktviiseid elundeid. Ki-shiatsu eesmärgiks on blokeerunud hangunud energia taas liikumapanek täites „energiaauke“. Taastatakse organismi võime ise ennast juhtida ja parandada. Teraapia tulemustest lähtuvalt saab seada eesmärke ka eluviiside korrigeerimiseks.

Ki-shiatsu seanss algab diagnoosiga kõhult ja kestab tavaliselt kuni 80min. Seanss on äärmiselt lõõgastav, mis on ka üheks eesmärgiks. Raviv mõju algab terapeudi esimesest puudutusest. Edasi töötatakse pea-, kaela, selja ning lõpuks käte ja jalgade meridiaanidega. Shiatsu teraapiat tehakse läbi riiete,  seetõttu peaks riietus olema kerge ja mugav. Massaažhilauda ja õlisid ei kasutata.

Soovitav seansside arv sõltub patsiendist ja tema probleemidest. Võtmefaktoriks on patsiendi enda elujõud, arusaam oma seisundist ja valmisolek muutusteks. Profülaktilisel eesmärgil soovitatakse shiatsu terapeudi juures käia edaspidi umbes kord kuus, probleemide korral ca kord nädalas. Praktika on kinnitanud ka, et shiatsu seansse võib kombineerida vaheldumisi massaaziga. Sel juhul toimub keha mõjutamine justkui kahes suunas – seest väljapoole (Shiatsu) ja väljast sissepoole (massaaž), mis kiirendab probleemide kõrvaldamist. Oluline on teadvustada, et mõningatest sügavamatest terviseprobleemidest täielikuks paranemiseks kuluv aeg võib olla sama pikk, kui on olnud aeg nende probleemide tekkeks. Nii võib juhtuda, et ravi aega saab mõõta ka aastates.

Ki-Shiatsu`t kirjeldatakse ka kui ”tähelepaneliku puudutuse kunsti”.

Teda on kirjeldatud erilise sisemise austava hoiaku ja tähelepanuna kliendi suhtes. Ki-Shiatsu teraapia toimub meditatiivses lõõgastavas atmosfääris, mis võimaldab avatud kontakti patsiendi ja terapeudi vahel. Ki-shiatsu teraapia toimub põrandal ja läbi riiete. Seanss kestab umbes 80min.

Ki-shiatsu teraapia ajaloost, ravivõimalustest, koolkondadest ning arengust Eestis leiate põhjalikuma info siit, või lehtedelt:

  • www.shiatsu.ee
  • www.herz.ee
  • www.kirdetervis.ee

2017. aastast on võimalik õppida Ki-shiatsu loodusterapeudiks. Vastav kutseõppe programm kestab koos rohke praktikaga 2-3 aastat. Koolituse asukohtadeks on Tallinn, Jõhvi ja Tartu. Koolitajaks on Valdo Herzmann. Täpsem info kooli kodulehel www.tarkustekool.ee ning Facebookis (Ki-Shiatus Koolitus).