Holistiline

Inimene on tervik – keha, meel (tunded ja mõtted) ja hing toimivad alati üheaegselt. Iga mõte, mis sa mõtled, iga tunne, mida sa tunned, mõjutab iga su keharakku, sest meeles toimuv on kehareaktsioonidega otseselt seotud. Ja vastupidi – kehas toimuv mõjutab seda, mis toimub su psüühikas. Kui üks osa sinust ei toimi harmoonias ülejäänuga, on kogu terviku töö häiritud.

Ilma põhjuseta pole tagajärge. Kõik meie probleemid on alguse saanud mingist hetkest, mingist eluolukorrast. Holistiline regressiooniteraapia on metameditsiiniga ühisel seisukohal: emotsionaalne stress on meie probleemide tekkel kõige olulisemaks mõjutajaks. Kõik meie probleemid, kehalised haigused kaasa arvatud, on alguse saanud olukorrast, millega me pole „hakkama saanud“. Selliste olukordadega kaasnevad negatiivsed emotsioonid – hirm, ärevus, viha, abitus, lootusetus, kurbus jne, mis on jäänud väljendamata.

Olukord ise ei pruugi olla ohtlik, tegemist ei ole alati suure õnnetuse või traumaga, mõju määrab ära see, kuidas inimene olukorda kogeb ja mida ta selles olukorras tunneb. Meie kehaorganid, meel ja aju moodustavad lahutamatu terviku ning iga tugev emotsionaalne reaktsioon väljendub üheaegselt (holistiliselt) kogu organismis: psüühika, aju, organite/keha ja käitumise tasandil. Kui olukorraga kaasnevad negatiivsed emotsioonid jäävad väljendamata, siis need blokeeruvad. Blokeerumine toimub ka kehatasandil, tekivad pingekolded nii ajusse kui ka selle ajupiirkonnaga seotud kehaorganisse. Traumaatilisena kogetud elusündmus on psüühiliste ja füüsiliste muutuste alguspunkt.

Kuna enamuse psühholoogiliste ja psühhosomaatiliste probleemide põhjusi asub minevikus, just mõnes sellises emotsionaalset konfliktišokki tekitavas olukorras, siis on nende põhjuste avastamiseks vaja samuti minna minevikku. Kui minna ajas tagasi, leida üles olukord, mis osutus tookord liiga raskeks, siis probleem kaob ja ka kehaline haigus kaob.

Probleem kaob ja sellega seotud kehalised sümptomid kaovad, kui inimene elab uuesti läbi olukorra, kus probleem tekkis:

  • Ta elab uuesti läbi samad tunded ja teadvustab need. Hea, kui ta leiab sõnad nende tunnete kirjeldamiseks, jagab oma kogemust.
  • Hakkab mõistma, mis tol korral viltu läks.
  • Muudab neid otsustusi, mida ta tookord vastu võttis, et hingevalust pääseda/kõrvale hoida, kui ei osanud olukorda lahendada.
  • Muudab oma käitumist.

Keeruliste, emotsionaalset kannatust põhjustanud lahendamata olukordade ülesleidmine polegi alati nii lihtne, kuna inimestel on kalduvus halbu asju „unustada“, st panna need ära kaugematesse mälusoppidesse. Selleks, et neid jälle üles leida, võib vaja minna spetsialisti abi. Holistilise regressiooni terapeudid oskavad oma kliente abistada ja need „kadunud“ mälestused üles leida.